WeGA, Personenbiogramme, Digitale Edition
availability: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

116118458 Bendixen, Siegfried Detlev[^1]
[^1: - München 1811
- ab 1813 in Hamburg
- ab 1832 in London]